Dagur B. Eggertsson is the mayor of Reykjavík since June 2014. 
  • Dagur B. Eggertsson, mayor of Reykjavík.

Dagur B. Eggertsson

Mayor of Reykjavík

Curriculum Vitae

Dagur is born on June 19th, 1972 in Oslo.  He was brought up in a suburb of Reykjavik called Árbær. The son of Eggert Gunnarsson veterinarian and Berþóra Jónsdóttir, biochemist. Married to Arna Dögg Einarsdóttir, medical doctor at Landspitali - The National University Hospital of Iceland. They have four children Ragnheidur Hulda b. May 2004, Steinar Gauti b. September 2005, Eggert b. August 2009 and Móeiður b. March 2011.

Education:

Masters degree in Human Rights and International Law  - University of Lund, Sweden 2005
Cand.med. et chir. - University of Iceland 1999

Professional career:

Lecturer in courses on public health, Reykjavik University, 2005-7
Doctor at the E.R. – Landspitali University Hospital, Reykjavik 2003-4 
Department of Microbiology – Landspitali University Hospital, Reykjavik 2002
Physician – Isafjordur health centre, summer 2001
Assistant doctor – Landspitali University Hospital, Reykjavik 2000-1
Author of a 3 volume biography of former prime minister Mr. Hermannsson, 1998-2000
Programme making on Icelandic National Radio, channel 1 1995-8
Managing director of The Icelandic Student Innovation Fund 1995-6
Chairman of the Student Council, University of Iceland 1994-5

Political career

Mayor of Reykjavík from June 2014
Chairman of the City Executive Council 2010 – 2014
Vice chairman of the Social Democratic alliance 2009 - 2013
Mayor of Reykjavik, from October 2007 – January 2008
Chairman of the City Planning Council of Reykjavík, 2004-6
Member of the City Council of Reykjavik from May 2002
 

Is this page useful or is something missing?

12 + 3 =